Styl Louis - Philippe


Styl Louis – Philippe (1830 – 1848 r. )

Nazwa pochodzi od panującego wówczas króla Ludwika Filipa. Powstające w tym okresie meble charakteryzują się prostotą i powściągliwością. Stanowią kontynuację poprzednich styli ale w dużym uproszczeniu. W cień odchodzą ebeniści, zaczyna się powolna mechanizacja produkcji mebli wytwarzanych na coraz większą skale w ilościach masowych w odpowiedzi na zapotrzebowanie nowej klasy socjalnej mieszkającej w małych apartamentach. Ceniona jest przydatność, wygoda mebla oraz wielorakie wykorzystanie. Brązy i markieteria, staja się zbyt pracochłonne, podobnie ornamentacja wychodzi z zastosowania. Zamiera fantazja. Pozostają proste formy, „ubrane” w pieczołowicie dobierane drewno.
Fotele, krzesła i kanapy, ubogie w dekoracje, są proste i komfortowe. Nowość stanowią toczone nogi przypominające sznur korali oraz nogi z wolutą pod siedziskiem zwane udkiem żaby „Cuisse de grenouille”. Oparcia krzeseł w kształcie gondoli lub delikatnie wygiętego prostokąta ze szczeblami. Stoły zazwyczaj z okrągłym blatem posadowione na bulwiastym trzonie z trzema wspornikami na podłożu „ Le guéridon”. Wszechobecne są salony z kanapami o prostokątnej formie i fotelami o wolutowym oparciu dłoni. Nowość stanowią kółka montowane na spodzie mebli celem ich przemieszczania.

Materiały

Modne staje się ciemne drewno: mahoń, palisander, heban, orzech, buk. Drewna jasne używane są zwłaszcza jako fornir do wykładania wnętrza mebli tj. drewno sykomory, cytrynowe.
Marmur – zazwyczaj na blatach w kolorze: białym, czarnym lub szarym.

Charakterystyczne meble

Fotel Volter „Le fauteuil Voltaire” – z charakterystycznym bardzo wysokim oparciem i niskimi nogami, fotel zwany ropuchą „Le fauteuil crapaud” – mały, krągły i cały tapicerowany fotel z frędzlami zasłaniającymi krótki nogi, fotel z gondolowym oparciem, stoły do gry ze składanym blatem, pokryte zieloną tkaniną, posadowione na balustradowych lub przypominających sznur pereł nogach. Konsole na lwich łapach z prostym blatem wspartym na wolutach. Łóżka – „Le lit bateau” – przypominające łódź lub sanie.