Styl Empire

z Restauration

Styl Empire (1800 – 1815 r.)

Styl Empire powstał za czasów panowania Napoleona I Bonaparte. Jego rozkwit stanowił odpowiedź na fascynację Napoleona potęga starożytnej Grecji, Rzymu i Egiptu oraz zdobyczami Aleksandra Wielkiego.Styl miał być również narzędziem imperialistycznej propagandy dla władzy absolutnej przyszłego Cesarza.
Pierwsze meble i wnętrza w stylu zostały wykonane na zlecenie jego żony – Józefiny, która powierzyła młodym architektom, dekoratorom wystrój pałacu „La Malmaison” . W ten sposób Charles Percier oraz Pierre Fontaine stali się twórcami oficjalnego stylu Cesarstwa – stylu Empire.
Prostego, majestatycznego, gloryfikującego wielkość Napoleona.
Znikają romantyczne markieterie, pojawiają się złocone brązy i pozbawione lekkości formy. Fotele z kwadratowymi nogami zakończone łapa lwa. Do tego wszechobecna symetria.

Materiał

Najczęściej wykorzystywane jest drewno mahoniowe, zarówno lite jak i fornir. W 1810 r. Import tego drewna został zakazany w wyniku czego, zaczęto posługiwać się : drewnem bukowym, cisowym, oliwnym, jesionowym, cytrynowym, hebanowym.
Marmur – blaty w kolorze czarnym i szarym.
Brązy: wykorzystywane jako ornamenty do mebli, przy wytwarzaniu żyrandoli, kinkietów, świeczników. Zarówno złocone jak i patynowane, czy malowane na zielono.

Charakterystyczne motywy dekoracyjne

Zazwyczaj wykonane ze złoconego brązu i umieszczane na meblach. W pierwszej kolejności wymienić należy: wieniec laurowy z literą „N” wewnątrz, pszczoły, orzeł o rozłożonych skrzydłach. Następnie: rydwany, anioły z wieńcami laurowymi, łabędzie, lwy, palmeta, rogi obfitości, kaski rzymskie, kariatydy, motyw liry, maski Bachusa, Apollona, Hermesa. Motywy Egipskie : obelisk, skarabeusz, sfinksy. Liczne ornamenty inspirowane roślinnością, fryzy palmetowe i z kwiatami lotosu.

Emblematyczne meble

Gerydon (Le guéridon) – średniej wielkości stolik z okrągłym blatem, trzema nogami – często w postaci sfinksów lub kariatyd z trójkątną podstawą i marmurowym blatem. Ewentualnie z centralnym trzonem i trzema krótkimi podstawami osadzonymi na podłodze. Łózka przystawiane do ściany i dekorowane z jednej strony – „Le lit bateau”, „Le lit à dossiers droit”. Toaletki „La table de toilette” przypominające stół z owalnym lustrem i nogami w kształcie wygiętego w półkola „X”. Ozdobne stoliki z misami służące jako umywalki – „ Le lavabo” , „L’ athénienne”. Konsole zazwyczaj w prostokątnej bryle z kolumnami na bokach oraz marmurowym blatem. W centralnej części ornamenty z brązu np. lira, wieniec itp. „La psyche” – to wolnostojące osadzone na nogach i ramie duże, ruchome lustro, bardzo popularne w tamtym okresie. Komoda z trzema szufladami zdobiona delikatnymi brązami, taborety z nogami na planie „X” . Krzesła gondolowe „La chaise gondole” o wygiętym do tyłu oparciu w kształcie gondoli. Meridien „ La méridienne” – rodzaj małej kanapy/ szezlonga do wypoczynku dziennego. Szyfoniery („Le chiffonnier, ou semainier”) – wysoki mebel o prostokątnej bryle z licznymi szufladami.

Koniec panowania Napoleona Bonaparte, był efektem powstania Stylu Restauration (1815 -1830 r.) uwolnionego od pretensjonalnej pompatyczności imperialnej. Mimo, iż podtrzymywały strukturę linii empire, to nadawał im więcej gracji, wygody i dyskrecji. Używano, też więcej drewna w jasnych kolorach oraz stosowano delikatną markieterię zazwyczaj w ciemnych odcieniach.