Styl Napoleon III


Styl Napoleon III(1848 – 1870 r.)

To od panującego w latach 1852 – 1870, Cesarza Francji Napoleona III Bonaparte, pochodzi nazwa stylu Napoleon III. U jego podstaw leży inspiracja stylami z poprzedniego okresu zwłaszcza: Renesansu, Ludwika XV i Ludwika XVI i sztuką azjatycką a w efekcie ich imitacja i przemieszanie.
Trudno doszukać się tutaj nowości formy, materiału, czy ornamentyki.
Francja umacnia swoją pozycję kolonialną w Afryce oraz handlową w Chinach. Znosi niewolnictwo w swoich koloniach. Panuje moda na sztukę orientalną i nawiązującą do rdzennych mieszkańców Afryki i Ameryki. Coraz dostępniejsze staja się egzotyczne materiały wykorzystywane do markieterii i ornamentacji: kość słoniowa, laka, szylkret, masa perłowa itp.

Materiały

Używa się ogromnej ilości różnorodnego drewna litego i forniru. Wiodąca rolę odgrywa czarne i ciemne drewno jak heban, sosna smołowa. Następnie żółte drewno importowane z Ameryki Północnej, gruszka czerniona, drewno różane, palisander, drewno lakowane.
Brązy złocone zaczęto wykonywać techniką galwanizacji. Pojawia się żeliwo, używane do konstrukcji łóżek, stołów i kanap. Wykorzystywana jest miedź, mosiądz oraz porcelana – aplikowana na meblach.
Powraca tradycja ebenistów – mistrzów artystycznej sztuki użytkowej , tworzących na zamówienie dworu.
Jednocześnie coraz większe zastosowanie znajdują maszyny, wiele mebli produkowanych jest serynie i składanych z gotowych elementów. Nie umniejsza to wysokiej jakości produkowanych przedmiotów użytkowych.

Emblematyczne meble

Kilka małych stolików wchodzących jeden pod drugi – „Les tables gigognes”, stoły ze składanym na bok blatem – „La table basculante”, tapicerowane pufy, biblioteki dwuczęściowe z oszkloną nastawką i szafką w podstawie, zazwyczaj czarne i z bogatą ornamentacją.
Trzy połączone fotele na planie swastyki, bogato tapicerowane i zakończone frędzlami to tzw. „L’indiscret” . Inny charakterystyczny mebel to – „Le confident” – dwa fotele tworzące literę „S”, Do tego krzesła o lekkiej delikatnej formie z oparciem w kształcie wachlarza , imitujące bambus, czy krzesło tzw chińskie z lakowanego, czarnego drewna.